Dzisiaj jest 07 czerwca 2025, 17:36

FORUM.FIREBLADE.PL

Forum miłośników Hondy FireBlade CBR1000RR-R | CBR1000RR | CBR954RR | CBR929RR | CBR900RR | SC82 | SC77 | SC59 | SC57 | SC50 | SC44 | SC33 | SC28

CHŁODZENIE REGULATORA NAPIĘCIA W SC33 - ZRÓB TO SAM

Tematy dotyczące modyfikacji i tunningu Hondy Fireblade CBR900RR SC33 1996-1999

Moderatorzy: maciekx, Tytus

Awatar użytkownika
 
Posty: 310
Rejestracja: 24 marca 2009, 22:27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Motocykl: HONDA CBR 900RR SC33
Rok produkcji: 1997

CHŁODZENIE REGULATORA NAPIĘCIA W SC33 - ZRÓB TO SAM

Post » 18 maja 2009, 13:07

Witam.
Jako, że doczytałem się, iż SC33 ma jedną większą wadę - przegrzewające się regulatory napięcia postanowiłem wyjść problemowi na przeciw i wymyśliłem chłodzenie.
Poniżej dokładny opis co i jak:

1. Do całej zabawy będą nam potrzebne:
- wiatraczek
- pasta termoprzewodząca
- 2 kawałki blaszki aluminiowej o wymiarach nie większych jak 2x10x50mm
- 2 wkręty metalowe

Koszt zestawu wraz z przesyłką z allegro to około 20zł

Pozwolę sobie umieścić parametry wiatraczka, gdyż są również ważne.

Specyfikacja:
- Parametry deklarowane przez producenta:
- Wymiary wentylatora: 50x50x10 mm
- Typ łożyskowania: ślizgowe
- Natężenie prądu: 0.09A
- Napięcie zasilania: 12VDC
- Końcówka zasilania: 3pin
- Przepływ powietrza: 13,2CFM
- Poziom hałasu: 24dBA
- Prędkość obrotowa: 4500Rpm

Tak wygląda zestaw:

Obrazek

2. Zaczynamy od demontażu prawego tylnego boczku oraz siedzenia kierowcy.
Ukazuje nam się regulator napięcia:

Obrazek Obrazek

3. Odkręcamy go, czyścimy stronę, która przylega do stelaża.
Należy teraz przygotować 2 blaszki aluminiowe służące jako wspornik mocowania naszego wentylatorka.
Wyginamy blaszki, wiercimy otwory o średnicy fi 6mm, pod śruby i zaginamy tak, aby wiatraczek odstawał od regulatora o około 10mm.
Przestrzeń jest potrzebna, aby umożliwić przepływ powietrza, które będzie obmywało nasz układ elektroniczny.
Przed montażem smarujemy pastą tylną część regulatora w celu lepszego odprowadzenia ciepła na stelaż poprzez wytworzenie przewodności cieplnej, którą zapewnia pasta.



Obrazek Obrazek Obrazek

4. Skręcamy całość, nawiercamy otworki pod wentylator

Obrazek

5. Efekt końcowy. Zostaje jeszcze podpięcie przewodów - pomijamy żółty kabelek, czarny podpinamy do masy, a plus najlepiej do przewodu na którym pojawia się napięcie po włączeniu stacyjki.

Obrazek Obrazek
Obrazek

6. Całość jest odpowiednio ukryta pod boczkiem i w niczym nie przeszkadza.

Obrazek

Poniżej zamieszczam filmik z prezentacją, jak to działa, jednak od razu mówię, że przewód plusowy (na filmie żółty) jest źle podłączony i proszę się tym nie sugerować. Muszę go podłączyć z innego miejsca - jak znajdę właściwe źródło to podam lub wrzucę fotę.

FILM "Jak to działa"

 
Posty: 556
Rejestracja: 25 marca 2008, 20:25
Lokalizacja: NNM
Motocykl: HONDA CBR 900RR SC33 '98
Rok produkcji: 0

Post » 18 maja 2009, 14:19

No gratuluje dobrych checi i montazu, ale osobiscie uwazam ze jakos szczegolnie nie wplynie to na chlodzenie reglera. Nie lepiej bylo kupic radiator kompletny a nie tylko sam wiatraczek??? razem z plytka, ktora stykala by sie z regulatorem (tak jak procesor w komputerze styka sie z radiatorem) i nagrzewala razem z nim a wiatrak chlodzilby?? Ten wiatrak da taki strumien powietrza zeby schladzac? Twoje rozwiazanie napewno nie zaszkodzi a napewno w jakims stopniu pomoze. BRAWO :brawo:

Awatar użytkownika
 
Posty: 310
Rejestracja: 24 marca 2009, 22:27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Motocykl: HONDA CBR 900RR SC33
Rok produkcji: 1997

Post » 18 maja 2009, 14:27

Czas pokaże :P
W następny weekend będę miał pożyczony pirometr, więc zmierzę temperaturę reglera przy wyłączonym i wł. wiatraczku po jeździe.

Awatar użytkownika
 
Posty: 628
Rejestracja: 18 stycznia 2009, 18:55
Lokalizacja: Gliwice
Pochwały: 3
Motocykl: cbr 929
Rok produkcji: 2000

Post » 18 maja 2009, 14:56

Kolega banshee odwalił kawał dobrej roboty i wydaje mi się że sprawdzi się to w 100%, na rynku oferowane są regulatory z nabudowanym radiatorem i już takie pasywne chłodzenie się sprawdza i nie słyszałem żeby taki zamiennik nawalił :) wiec tym bardziej chłodzenie wentem na pewno zda egzamin:)
banshee, nie polecam pirometru gdyż po pierwsze uśrednia on pomiar z jakiejś powieżchni (im bliżej tym mniejszej), po drugie masz tam elementy aluminiowe, plastikowe i pewnie jakieś inne (aluminium wspł. emisyjności ok 0,07; plastik czarny ok 0,9) zatem pomiar ten nie bedzie miaro dajny :) polecam jakiś mały czujnik kontaktowy na pewno dynamika pomiaru bedzie mniejsza ale pomiar bedzie wiarygodny :D

Awatar użytkownika
 
Posty: 310
Rejestracja: 24 marca 2009, 22:27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Motocykl: HONDA CBR 900RR SC33
Rok produkcji: 1997

Post » 18 maja 2009, 15:12

Domyślam się, że są już jakieś lepsze zamienniki, jednak zrobiłem to po to, aby zabezpieczyć się przed ewentualnymi kosztami zakupu reglera w razie przegrzania w swojej hondzie i przy okazji walnąłem kilka fotek.

Temat do zrealizowania w 40minut.

Pomiar będzie pirometrem laserowym, więc nie wiem co będzie nie teges? :D
Jeżeli pomierze temperaturę bez pracującego wiatraczka i później po jego włączeniu przez jakieś 5 minut i zmierzę temperaturę w tych samych miejscach to będzie jasne ile schłodziło, czy też wcale w co wątpię. :P

Ze schematu elektrycznego dowiedziałem się do jakiego muszę podłączyć "+". Możemy wybrać Czarno-biały lub Różowy przewód - muszę tylko to sprawdzić dziś po pracy.
Ten niebieski co na początku podpiąłem był to też "+" tylko wychodził (nie wchodził) z modułu na cewkę i jeden garnek przerywał.
Tak to jest jak się nie czyta schematów - sam miernik czasem nie pomoże :mrgreen:

Awatar użytkownika
 
Posty: 628
Rejestracja: 18 stycznia 2009, 18:55
Lokalizacja: Gliwice
Pochwały: 3
Motocykl: cbr 929
Rok produkcji: 2000

Post » 18 maja 2009, 18:02

banshee pisze:Pomiar będzie pirometrem laserowym, więc nie wiem co będzie nie teges?

hry hry własnie widziałem na allegro te pirometry "laserowe" jedyne co tam jest laserowego to wskaźnik który pokazuje Ci obrzar z jakiego usredniana jest temperatura. Pirometry dokonuja pomiaru temperatury w oparciu o emisje promieniowania podczerwonego przez rozgrzane ciała. Każde ciało emituje takie promieniowanie jeżeli jego temp jest wieksza od zera bezwzględnego. Czasem, gdy temp jest b. ywsoka promieniowanie podczerwone wkracza w zakres promieniowania światła widzialnego (dlatego mocno przegrzane kolektory świcą :D) Emitowanie tego promieniowania żależy miedzy innymi od tego z czego dane ciało jest wykonane (stąd możlowość w pirometrach zmiany współczynnika emisyjności). I jak jak rozgrzejesz aluminiową płytkę na ktorej naklejisz pasek taśmy izolacyjnej i pomirzeysz temperaturę pirometrem najpierw celując w aluminium później w taśme, mimo, że temperatura jest taka sama, otrzymasz dwa różne wskazania - możesz poeksperymentować jak bedziesz miał ten pirometr. Podsumowując nie znajac współczynnika emisyjności regulatora, nie zierzysz dokładnie jego temperatury. Obudowa jest z plastiku, wiec można przyjąc współ. emisyjności dla ciała szarego czyli 0.95 ale jak zahaczysz obszarem pomiarowym o aluminium dla którego ten współczynnik wynosi 0.07 pomiar bedzie zafałszowany. HOHO ale żem się rozpisał :P
Ale mam nadzieje, że teraz jest jasne co bedzie nie teges :D
PS. Wiadomo lepszy taki pomiar niż żaden :)

 
Posty: 1629
Rejestracja: 01 maja 2007, 20:22
Pochwały: 10
Motocykl:

Post » 18 maja 2009, 18:35

tak mnie zastanawia co sie stanie z wiatrakiem jak woda sie tam dostanie :P

Awatar użytkownika
 
Posty: 310
Rejestracja: 24 marca 2009, 22:27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Motocykl: HONDA CBR 900RR SC33
Rok produkcji: 1997

Post » 19 maja 2009, 08:11

Już rozumiem orzech co miałeś na mysli, ale mój pirometr będzie dobrej klasy, bo pożyczam go z firmy gdzie pracuje, a tu mamy wystarczająco dobre przyrządy pomiarowe :P


crazyduck pisze:tak mnie zastanawia co sie stanie z wiatrakiem jak woda sie tam dostanie :P


Nie wiem, czy tam może dostać się woda - wszystko było tak czyste jak na zdjęciu i wątpie, żeby ktoś tam kiedyś coś wycierał - był po prostu kurz. Poza tym ten wiatraczek mieści się w wypukłej części boczku.
Jak ktoś lubi jeździć w deszczu to niech go nie montuje hihi:

Awatar użytkownika
 
Posty: 936
Rejestracja: 29 stycznia 2012, 14:58
Lokalizacja: cbr-dtr
Pochwały: 22
Motocykl: motorynka wsk mz r6 sc28 sc33street
Rok produkcji: 99

Post » 21 grudnia 2012, 15:10

Witam kolego banshee :) od gapiłem od ciebie pomysł na chłodzenie regulatora napięcia ;) zrobiłem to identycznie jak na twoich fotkach :one: wszystko działa podłączenie (-) do masy a (+) do czarno-białego :D dzięki wielkie pozdrawiam hihi:
Załączniki
122112123142.jpg
122112123202.jpg
-1--2--klama i guma haha


Wróć do Modyfikacje i Tunning (CBR900RR SC33)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości